Anasayfa > Haberler >Dalmaçyalı Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Dalmaçyalı Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Dalmaçyalı Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Dalmaçyalıları eğitmek, iyi davranışları ödüllendirmek ve kötü alışkanlıkları düzeltmekle ilgilidir. Dalmaçyalı cins çok akıllıdır ve bu bazen eğitimi zorlaştırabilir. Hızlı eğitim sonuçlarının anahtarı, her eğitim oturumu boyunca kendinden emin, tutarlı ve pozitif olmaktır.

Dalmaçyalı Mizaç ve Eğilimler

Dalmaçyalılar hızlı ve çok dayanıklıdır. Çok fazla enerji ile yorulmazlar. Her zaman çokça oynar ve koşar gibi görünüyorlar. Dalmaçyalılar mutlu ve şanslı köpeklerdir. Genç Dalmaçyalılar doğal olarak sıkıntılıdır. Çocuklarla harikalar ama hiperaktivite onların çocuklarını bazen kazara düşürmelerine neden olabilir. Olgunlaşması biraz yavaş ama yetişkinliğe ulaştıklarında, daha hassas ve yönetmeleri kolaylaşır. Dalmaçyalılar ustalarına çok sadıktır. Şefkatli ve çok hassastırlar ve uygun şekilde eğitilmemişlerse istekli ve baskın olma eğilimindedirler. Eğer ustaları liderliği kuramazlarsa, liderinin rolünü kolayca üstlenebilirler. Dalmaçyalılar oldukça zeki yaratıklar. İtaat eğitiminde mükemmeldirler.

dalmaçyalı ile ilgili görsel sonucu

Dalmaçyalıların Eğitimine Ne Zaman Başlanır

Dalmaçyalıınızı eğitmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi. Pek çok dalmaçyalı sahibi, köpek yavrusu öğrenmek için çok genç olduğunu düşünerek herhangi bir eğitim almadan önce birkaç ay beklemeye meyillidir. Gerçekte, Dalmaçyalılar hemen bir şeyler öğrenmeye başlar. Yavru çocuğunuza doğrudan bir şey öğretmeseniz de, köpek sürekli davranışlarının onaylanmasını veya onaylanmamasını ister. Örneğin, Dalmaçyalı yavru köpek ayakkabınızı çiğnemeye başlar ve sizi gülünce görürse, kahkahalarınızın bu tür bir davranışı onayladığınız anlamına geldiğini varsayacaktır.

dalmaçyalı ile ilgili görsel sonucu

Bununla birlikte, sağlam bir sesle “Hayır” derseniz ve ayakkabınızı bir oyuncakla değiştirirseniz, Dalmaçyalı çiğneme ayakkabılarının iyi olmadığını ve bunun yerine kendi oyuncakları ile oynaması gerektiğini öğrenir. Bu nedenle soruyu cevaplamak için, temel davranış itaat etme eğitimine hemen, iyi davranışı teşvik ederek ve kötü davranışları düzelterek acılardan kurtulabilecek bir alışkanlık haline gelmeden düzelterek başlamalısınız. Eğer eğitim püf noktalarına başlamak istiyorsanız, oturmak, gelmek ve pati vermek gibi çok temel olanlarla başlayın. Dalmaçyalı bu hileleri öğrenmeye 3-4 aylıkken başlamalıdır.

Dalmaçyalı Eğitim

Köpeğinizi gerçek bir arkadaş ve arkadaş haline getirmenize yardımcı olacak en yaygın Dalmaçyalı eğitim ipuçlarından bazıları:

1 - Bir Dalmaçyalı’yı eğitirken sabır önemlidir. Oldukça bağımsızlar ve öğrenmeye başlamadan önce birkaç kez rutinden geçmek zorunda kalabilirsiniz, çünkü istihbaratları eksik değil, ilk başta kendi yollarına sahip olma eğilimindedirler.

2 - Fiziksel açıdan nispeten hızlı bir şekilde olgunlaşsalar da, yaklaşık bir buçuk yaşına gelinceye kadar yavru köpekler gibi davranırlar. Köpeğinizden 2 yaşına gelinceye kadar olgunluk beklemeyin ve o zaman bile oynak doğasını tamamen kısıtlamayın.

3 -  aktif köpeklerdir, bu konuda fiziksel özelliklere sahip eğitim rutinleri önerdiğinizden emin olun!

4 - Dalmaçyalı ev temizliği çok zor değil ve köpek evin içinde neye izin verilip ve izin verilmediğini öğrenir.

5 - Dalmaçyalı ile çiğneme oyuncakları şarttır. Çoğu köpeklerden daha uzun süre yavru durumunda oldukları için, eğitim yöntemlerinizi buna adapte etmeye çalışmalısınız. Dalmaçyalı antrenman programına erken başlayınız, aksi takdirde köpek yavrusu eğitmek için çok daha zor olan bağımsız bir yetişkin Dalmaçyalıya dönüşecektir.

6 - Köpeğinize itaat etmenin eğitim komutlarını öğretmek diğer köpek ırklarından farklı değildir, ancak aktif ve inatçı ırklarla uğraştığınızı ve köpek eğitimi programının başarılı olmayı hedeflemesi halinde sabır ve yaratıcılığın birleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

7 - Uygun şekilde bakıldığında, bu köpekler 16 yıla kadar yaşayabilir. Doğru Dalmaçyalı eğitimi, hem siz hem de tespit ettiğiniz evcil hayvanınız için daha iyi bir yaşam sağlayacaktır.

İtaat Eğitimi

Dalmaçyalıınızı sizi her yöne çekmek yerine sizi tasmalı takip etmek için eğitmek, insanlara ve davranış kuralları ile ilgisi olmayan başka bir şey yapmamayı öğretmek itaat eğitimi olarak adlandırılır. Temel olarak Dalmaçyalıya gerekli kuralları takip etmeleri ve böylece aileleri arasında sorunsuz yaşayabilmeleri için eğitim verilir. Dalmaçyalıyı ev kurallarına uyması için eğitirken, köpeklerin köpek olacağını ve çiğnemek, kazmak, havlamak ve ısırmak için doğal olduğunu unutmamak gerekir. Yani amacınız bu tür davranışlara son vermek değil, onu kontrol etmek.

Ä°lgili resim

Çiğneme ve havlama, streslerini tekrar yaşamaları ve onları sadece zalimce inkâr etmenin en iyi yollarından ikisidir. Dalmaçyalınızın çiğnemeye ihtiyacı var ama kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı çiğnemeye ihtiyacı yok. Bunun yerine, oyuncaklarını, kemiklerini çiğnemesini veya çiğnenebilir olmasını teşvik edin. Havlama ve kazma için de aynı şey geçerli. Onları tamamen durdurmaya çalışmayın, ancak bu şekilde davranmanın ne zaman ve nerede uygun olacağını öğretin.

Çiftliğimizde verilen itaat eğitimi sonrası köpeğiniz ile olan iletişiminiz güçlü bir hal alır. Ayrıca verdiğiniz komutlara da hızlı bir şekilde cevap verir. Ev içi adaptasyon eğitimi de çiftliğimizde verilmektedir. Tüm hizmet içeriği yasal ve kurumsal olarak sunulur.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara