Anasayfa > Haberler >Dachsund Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Dachsund Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Dachsund Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Dachsund cinsi köpekler Almanya’da ortaya çıkan bir köpek ırkıdır. Türkçe telaffuzu deksand şeklindedir. Geçmişi 16 yüzyıla kadar dayanır. Öncelerde porsuk ya da tilki gibi hayvanları avlamak için kullanılan bir ırktır. 1900lü yıllardan sonra ayrı bir ırk olarak adından söz ettirmiştir. Zamanla da  popülaritesi artmıştır. Tarihte Picasso'nun Lump adındaki köpeğin de Dachsund ırkından olduğu bilinir.

Dachshund Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

Pürüzsüz tüylere sahip olabilecekleri gibi bazı cinslerinde tüyler sert ve tel gibi olabilir. Görünüş olarak sosise benzediği için sosis köpek olarak da adlandırılır. Erkek ya da dişi cinslerde fark etmeksizin boyu 30 ve 35 santimetre arasındadır. Yine erkek ya da dişi cinslerde fark etmeksizin kiloları 4 ile 9 arasında değişmektedir.  Ortalama yaşamları ise 11 ve 15 yıl arasında değişmektedir. Bu ırk kilo almaya oldukça müsait bir yapıya sahiptir. Bu sebeple beslenmelerine oldukça ilgi ve özen gösterilmesi gerekir. Dachshund güçlü bir kas yapısına sahiptir. Dachshund köpeklerin tüyleri uzun ve pürüzsüzdür. Karakteristik olarak hepsinin farklı bir görüntüsü vardır. Renkleri değişkenlik gösterebilir. Kimileri siyah çikolata kahvesi siyah renklerde iken,  kimileri ise kızıl kahve ve ten renginde olabilir.

Dachshund ile ilgili görsel sonucu

Dachshund Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Dachshund ırkı ortalama bir enerji düzeyine sahiptir. Yabancılara karşı çok fazla kibar  olmayacaktır fakat çok da kaba olacak bir ırk değildir. Yabancılar ile arasının orta düzeyde olduğu söylenebilir. Yine aynı şekilde koruma özelliği ve diğer  canlılarla anlaşma düzeyi ortalama bir seviyededir. Buna rağmen kendi ırkından olmayan köpekler ile geçinmesi çok kolay olacaktır. Çünkü bu ırk oldukça oyuncu bir ırktır. Günlük olarak düşük bir egzersiz ihtiyacı bu ırk için yeterli olacaktır. Koruma  içgüdüsü çok gelişmiş olmasa da ortalama seviyede bir koruma özelliğe sahiptir. Bu ırk çok inatçı bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda da oldukça hassas bir yapısı vardır.

Dachshund  Irkının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Uzun tüylere sahip olan cinsler tüy bakımından bakım gerektirecektir.  Uzun tüyleri olan ve özellikle düz tüylere sahip olan Dachshund ırkı köpeklerde her gün düzenli olarak tarama yapmak çok önemlidir. Uzun tüyler birbirine  dolaşabilir. Türlerin birbirine dolaşmaması için sık sık tüylerin kırpılması gerekir. Sert tüylü cinslerde yılda en az 2 kere kırpma işlemi yapılmalıdır. Günlük olarak çok az bir egzersiz, yarım saatlik ya da 1 saatlik bir yürüyüş bu köpek için yeterli olacaktır. Zaten çok oyuncu bir köpek olduğu için küçük oyunlar bile gün içerisinde egzersiz ihtiyacını karşılamada yeterli olacaktır.  Apartman ortamında rahatça bakılabilecek bir ırktır. Sırt bakımından biraz hassas bir ırktır. Fazla zıplamalı oyunlar sırt problemlerine sebep olabileceği için dikkatli olunması gerekir.

Ä°lgili resim

Dachsund Irkların Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

Dachsund ırkların eğitim için oldukça fazla bir sabra ihtiyaç vardır.  Bu ırk çok çabuk küsebilir. Eğitim sırasında çok oyuncu olduğu için dikkati çok çabuk dağılabilir.  Ancak akıllıca taktikler geliştirildiği takdirde bu dezavantaj kolaylıkla bir avantaja dönüştürülebilir.  Yanlış bir davranışta bulunduğunda sertçe uyarmak yerine daha hafifçe uyarmak gerekir. Aksi takdirde kolayca korkak bir köpek haline dönüşebilir.  

Dachshund ile ilgili görsel sonucu

Dachshund ırkı bir köpek özgür ruhludur. Enerji yapısı kimi zaman eğitimi kolaylaştırabildiği gibi kimi zaman da eğitimi biraz zorlaştırabilir. Ev ortamında oldukça enerjik ve hareketli olur.  Çoğu zaman arkadaş canlısı tavırlar sergiler. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olmaya bayılırlar. Çiftiğimizde verilen özel eğitim sonrası köpeğiniz sizinle sokakta uyumlu bir şekilde yürür. Ayrıca verilen itaat eğitimleri alanında uzman personel tarafından sunulur. 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara