Anasayfa > Haberler >Collie Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Collie Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Collie Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Tam adı Border Collie olan bu köpekler 1800’lü yıllarda sürüleri gütme amacı ile İngiltere ve iskoçya’da üretilmişlerdir. Doğum kiloları 30 – 45 kilo arasında değişen bu köpekler çoban köpeği denildiği zaman akla gelen ilk köpek olma özelliklerini taşımaktadırlar.

 Collie köpekler çok güçlü bir yapıya sahiptirler ve oldukça atik, çevik bir yapıya sahiptirler. Tüy yapısı olarak; tüyleri iki katman halindedir ve yanlardan aşağı doğru sarkar. Üst katmandaki tüyleri kalın ve uzun, alt katmandaki tüyleri ise oldukça yumuşak ve kısadır. Tüyleri uzun olmasına rağmen tüy bakımları düşünüldüğü kadar zor değildir ve haftada bir kez sert kıllı bir fırça ile taranması yeterli olmaktadır. Çok fazla tüy dökmezler. Ancak; derilerine yapışan bit ve parazitlerden arındırmak amacı ile belirli bir düzende tüy bakımı yaptırılması gerekmektedir.

Ä°lgili resim

Yıkanma zamanı gelen Collie köpekler, etrafa yaydıkları koku ile bunu belli ederler. Bu kokudan yıkanma zamanlarının geldiği anlaşılabilir ve uygun bir köpek yıkama şampuanı ile köpeğin banyosu yaptırılabilir. Collie köpeklerde önem arz eden bir diğer konu da kulak temizliğidir. Kulak temizlikleri genelde haftada bir olarak pamuklu bir çöp yardımı ile dikkatli hareketlerle yapılmalıdır.

 Collie Köpek Türlerinin Gelişimi Ve Beslenmesi

Collie köpek türleri çok aktif ve hareketli bir yapıya sahiptirler bu nedenle beslenmelerinin oldukça yeterli ve kuvvetli besinlerle sağlanması sağlıkları açısından önem taşır. Harcadıkları yüksek enerji miktarı düşünüldüğünde, besin olarak yüksek enerjili besin ve gıdaların tercih edilmesi ve kilo kontrolünün de dengeli bir şekilde sağlanması gerekmektedir.

Collie Köpek EÄ?itimi ile ilgili görsel sonucu

Yaşam süreleri 12 ila 15 yıl arasında değişen Collie köpekler, 50 cm uzunluğa 20-25 kiloya kadar ulaşabilirler. Enerjik yapılarından dolayı ev veya apartmanda yaşamaya uygun değildirler. Hareket etmeyi çok sevdiklerinden dolayı, geniş ve boş arazilerde, köy evlerinde veya çiftliklerde yaşamaları onlar için daha uygundur. Bu köpek türleri asla boş durmayı sevmezler ve kendilerine sürekli bir şeylerden iş çıkartırlar. Yapacakları bir iş olmadığı zamanlarda sahip oldukları fazla hareketleri atamadıkları zamanlarda kontrol altına alınmaları oldukça zordur ve bu nedenle sorun yaratabilirler. Yaşamları boyunca en çok karşılanan hastalık türleri epilepsi ve kalça çıkıklığı olacaktır.

Collie Köpek Türlerinin Eğitimi

Border Collie köpekler, yaradılış itibari ile çok zeki ve öğrenmeye çok açıktırlar. Çobanlık içgüdüsünün verdiği özellikler ile de sahibinin vermiş olduğu komutları anında anlar ve hemen yerine getirmek için harekete geçer. Bir emir almadığı durumlarda bile kendi gördüğü iş ve hareketleri de algılayabilen bu köpekler, güzel ve akıllı bir eğitim alamadıkları takdirde çevredeki çocukların veya arabaların peşinde koşar ve çevreye karşı rahatsızlık verirler.

Bu tür köpeklerin eğitimine başlanırken eğitim konuları bir sıraya konmalı ve sıra ile eğitimine başlanmalıdır. Eğitim sırasında öncelikle tuvalet eğitimi verilmeli, bunun ardından sırası ile temel itaat ve ileri itaat şeklinde eğitim programı hazırlanmalıdır.

 Ödül bazlı eğitim sisteminde en çok başarı elde edilen köpek ırkları Collie köpek ırklarıdır. Sahibinin de eğitim sırasında gayet pozitif ve olumlu davranışlar sergilemesi gerekir. Eğitim sırasında köpeğe verilen komut köpek tarafından algılandığında ve yerine getirildiğinde köpek ödüllendirilmeli, aksi durumlarda köpek cezalandırılmalıdır. Eğitimi bu şekilde verilmeyen köpeklerde ilerleyen süreçlerde davranış bozuklukları gözlemlenir

 Collie köpek eğitimlerinde tercih edilen bir diğer yöntem olan Clicker yönteminde ise;

Herhangi bir ödül veya ceza uygulanmaz. Profesyonel bir şekilde  ve uzmanlar tarafından uygulanması tavsiye edilen bu yöntemde ele alınan herhangi bir küçük cisim çıkartılan ses sayesinde köpeğe bir ödül verileceği hissi yaşatılır. Çok fazla başarı elde edilen bu yöntemde eğitim süreci boyunda çok sabırlı olunması gerekmektedir. Collie köpeklerin eğitim süreçleri oldukça uzun olsa da, bu köpekler öğrendikleri şeyleri hayat boyunca unutmazlar.  

Ä°lgili resim

Eğitimine yavru döneminde başlanıldığında daha başarılı sonuçlar alınan Collie köpeklere belirli dönemlerde bu egzersizlerinin tekrarlatılması da davranışları pekiştirmesi ve  sağlıkları açısından oldukça faydalı olacaktır. Collie köpekler bir çoban köpeği ırkından gelmektedir ve egzersize, aktiviteye en çok ihtiyacı olan köpeklerdir.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara