Anasayfa > Haberler >Chow Chow Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Chow Chow Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Chow Chow Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Çin aslanı olarak bilen Chow Chow köpekleri sakin ve uysal bir köpek olarak bilinir. Kabarık ve kalın tüylere sahip olduğu için aslana benzer yeleleri olduğu için bu ismi almıştır. Sakin ve sessiz olan bu köpekler apartmanda da yaşanır. Chow Chow köpek ırkı çok uyumlu uysal olsa da kendi başına buyruk olarak hareket etmeyi sever. Bu yüzden bu köpeklere eğitim verirken sabırlı olmak gerekir. Yapısal olarak çok inatçı olan Chow Chow köpeklere mesafeli davranmak gerekir.

Yabancı insanlara karşı daha mesafeli durur ve bazen iyi niyetli de olmayabilir. Yabancılara karşı davranışları iyi niyetli olmadığı için bu özelliği yüzünden eğitim alması gerekir. Bu ırka sahip köpekle daha iyi geçinmek ve sosyal hayatta daha rahat olması için sosyalleşmesi için eğitim alması şarttır. Chow Chow köpeklere verilen eğitimde onların saldırgan yapısını kontrol altına almak ve yabancılarla arası daha iyi olmasını sağlar. Chow Chow köpeği kalabalık aile ortamında daha çok ilgileneceğinden dolayı yalnız yaşayan kişiler için uygun olmayan bir köpektir. 

Chow Chow Köpeklere Eğitim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgür ruha sahip bu köpek ırkı sosyalleştirmek için doğru eğitimi profesyonel köpek eğitmenleri tarafından verilmelidir. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için verilen eğitimlerde çok iyi olmadıkları için çok fazla eğitim verilmemelidir. Chow Chow köpeklerine itaat eğitimi verilmeden sosyalleşmesini gerekir. Bu köpeklerin eğitiminde başarılı olması için mutlaka sevdiği ortamlarda olmalı ve dikkatini çekilmelidir. Köpeğin sosyalleşmesi için onu insanlar içinde gezdirmelidir. Fakat bu köpeklerin yabancı kişilere karşı çok iyi olmadığı için küçük yaştan itibaren insanların içinde kaynaşması sağlanmalıdır.

Chow Chow köpeklerin eğitimine ilk önce tuvalet eğitimi ile başlanmalıdır. Tuvalet eğitimini dışarıda öğrenen bu köpek ırkı daha kolay sosyalleşir. Diğer köpek ırklarına göre karakter özelliğini en iyi taşıyan köpeği ne zaman erken eğitim almış olsa da eğitimini unutmuş gibi yapıp verilen komutlara cevap vermeyebilir. İnatlaşma özelliğine sahip olan bu köpeklere başarılı sonuçlar almak için eğitimi sevdirmek gerekir. 

Chow Chow Köpek Eğitimi Nasıl Verilmelidir? 

Chow Chow köpek ırkı başına buyruk bir köpek olduğu için bu köpeklere itaat eğitimi vermek çok zor ve genelde başarısız olduğu için bu köpeklerin eğitimine yavru iken başlanır. Köpeklere eğitim verirken karakterine ve yapısına uygun eğitimler verilir. Diğer köpek ırklarında ayrı olan  köpeği eğitime cevap vermek istediğinde eğitilir.

Bu köpeklere nasıl bir eğitim verileceği çok değerlendirilmelidir. Tasma takmak bu köpeklere çok zor olacağı için bu alışkanlığı kazanması için küçük yaşta tasma takma eğitimi verilmelidir. Chow Chow köpeğine davranış kazandırmak ve eğitimini tamamlaması için başarılı eğitimlerinde ödüllendirmek bu köpeklerin çok hoşuna gider. Sahibine alışmış bir Chow Chow köpeğinden ancak bu durum olabilir. Sahibine alışmamış bir Chow Chow köpeğine ne kadar ödül verseniz bile olumlu sonuç alamazsınız. Bu köpeklere eğitim verirken sahipleri ile zaman geçirmesi gerekir ve eğitim verirlerken eğitmenin yanında sizin de olmanız ve sözünü dinlemeniz için eğitimlere katılmanız gerekir. 

Chow Chow Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

Chow Chow köpeğine eğitim verilirken mutlaka köpeğinizi iyi tanımak gerekir. Köpeklerde tuvalet içgüdüsü olmadığı için bu davranışı kazandırmak sahiplerine çok büyük bir iş gerekir. Chow Chow köpeğine tuvalet eğitimini kazandırmak için mutlaka küçük yaşta olması gerekir. Bu köpeklere tuvalet eğitimini alıştırmak için dışarıda öğretilmelidir. Köpeklerin dışarıda eğitimini öğrendikten sonra köpeğinizin tuvalet ihtiyacı geldiğinde size sinyal verecektir.

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara