Anasayfa > Haberler >Cane Corso Bodyguard Eğitimi

Cane Corso Bodyguard Eğitimi

Cane Corso Bodyguard Eğitimi

Hem ev bekçisi ve koruma köpeği olan hem de iyi bir aile dostu olan cane corso, her iki özelliği de sahip olmasıyla özel bir köpek türü olmaktadır. İtalyan kökenli bir köpek türü olan cane corso, ilk zamanlar avlanma ve bekçi köpeği olmak için yetiştirilmiştir. Bu özelliklerinin yanı sıra iyi bir arkadaş olmasından dolayı sahiplenen insanlar için uyumlu ve uslu bir mizaca sahip olan bu köpekler ayrı bir öneme sahiptir. Cane corsonun iyi bir fiziksel ve karakteristik özelliğe sahip olmasının doğru bir eğitimle daha da pekiştirilmesinden dolayı gereken eğitim aşamaları uygulanmakta ve bu eğitime yatkın köpekler birçok alanda kullanılmak üzere yetiştirilmektedir.

Cane Corso Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

En hızlı büyüyen köpek ırklarından biri olan cane corso, iri cüsseli bir köpek olup kuvvetli bir kas yapısına sahiptir. Kuvvetli görünüşünün yanında zarif bir görünüşe de sahip olan cane corso, kemik ve kas yapısı gelişmiş bir köpek olduğu için çevik ve dayanıklıdır. Kaslı olan vücudunda derisi kalın olan bu köpeklerin ayak ve tırnakları koyu renkli olup mukozaları siyahtır. Kısa, şeffaf, parlak, sert, yapışık ve çok sık bir tüy yapısı özelliklerine sahip olan cane corso, çok fazla tüy dökmemektedir. Ortalama yaşam süresi 8 – 12 yıl olan ve erkeklerde ideal boy 45 – 50 cm ve kilo 64 – 69 kilogram arasında olan cane corsonun dişilerinde de ideal boy 40 – 45 cm ve kilo 56 – 62 kilogram arası olmaktadır. 

Cane Corso Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Sadık, duygusal ve içten bir köpek olan Cane Corso’nun, iri bir köpek olmasına rağmen ev ortamında yaşaması mümkündür. Ev yaşamına zorlanmadan uyum sağlayabilen cane corso, atletik, hareketli ve koruyucu mizacıyla iyi bir aile köpeği olmaktadır. Sahiplerine karşı sadık ve uysal olan bu köpekler, çocuklarla çok iyi anlaşabilmesi, dikkatli ve sevecen davranmasından dolayı aile ve ev ortamına rahatlıkla uyum sağlamaktadır.

Korumacı tavrı ile ideal bir bodyguard köpeği olabilecek özelliklere sahip olan cane corsonun, yavru olduğu andan itibaren doğru bir eğitim aldığı takdirde toplum kurallarını öğrenen, sosyal ve itaatkar bir köpek olarak hem iyi bir arkadaş hem de iyi bir koruma köpeği olması mümkün olmaktadır. Kavga etmekten hoşlanmayan cane corso, yabancılara karşı kuşkucu ve agresif, ailesine karşı ise sevecen ve uysaldır. Karakteristik anlamda iyi bir aile köpeği olmasının yanı sıra koruma köpeği olma özelliklerini doğru bir şekilde gerçekleştirmesi için küçük yaştan itibaren itaat eğitiminin eksiksiz bir şekilde verilmesi ve itaat etmeyi öğrenmesinin ardından koruma köpeği olarak yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Cane Corso Köpeklerin Bakımı

Bakımı kolay olan bir ırk olan Cane Corso, fazla tüy dökmediği için haftada bir defa tüylerinin taranması yeterli olmaktadır. Yaz aylarında iki ayda bir yıkanmasının uygun olduğu cane corsonun bakım için dikkat edilmesi gereken önemli bir noktası da gözleri olmaktadır. Özellikle mastiff cinsindeki cane corsoların göz kapaklarının yapısının düşük olmasından dolayı oluşan akıntının günde bir defa düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Cane Corso Köpeklerin Egzersiz İhtiyacı

Bahçesi ve geniş alanı olan yerlerde yaşamayı daha çok seven cane corsonun apartmanda yaşaması da mümkündür. Yoğun bir egzersiz ihtiyacı hissetmeyen cane corso, uzun yürüyüşlerden hoşlandığı için özellikle ev ortamında bakıldığı takdirde günde en az 2 defa yürüyüş ve belirli miktarda egzersiz yaptırmak önemlidir. Koşu bandıyla da yürüyüş ihtiyacını giderebilen bu köpeklerin, kilo almaya müsait bir vücut yapılarının olması nedeniyle egzersiz ihtiyacını göz ardı etmemek gerekmektedir. Sosyal bir köpek olan cane corso, küçük yaştan itibaren iyi bir sosyalleşme eğitimi almasıyla birlikte sosyalleşme ihtiyacı da giderilmelidir.

Cane Corso Bodyguard Eğitimi Nasıl Olmalı?

Akıllı, yetenekli ve öğrenmeye istekli bir köpek olan cane corso, koruma içgüdüsüne sahip olmasından dolayı doğru bir eğitimle iyi bir bodyguard köpeği olması mümkündür. Bodyguard eğitimi verilmek istenen cane corsoya öncelikli olarak temel itaat ve ileri itaat eğitiminin verilmesi şarttır. Yavruyken başlanması gereken bu eğitimler cane corso tarafından tam olarak yerine getirildikten sonra sosyalleşme eğitimi verilmeli ve sonrasında koruma köpeği olarak yetiştirilmelidir. Bodyguard eğitimi 30 – 40 gün arasında verilen bir eğitim olup saldırı koruma ve bekçilik bu eğitimin içeriği olmaktadır. Çabuk ve kolay öğrenen cane corsonun eğitiminde disiplin ve istikrar büyük önem taşımaktadır. Eğiticinin köpek üzerinde kurması gereken otorite sağlandığı takdirde bodyguard eğitimi başarıya ulaşabilmektedir.

Tut, havla, bırak gibi komutların bulunduğu bodyguard eğitiminde bu komutların sonrasında saldırma eğitimi kapsamında ısırma, kolluk ile birlikte ısırma, kaçanı ısırma şeklinde komutlar öğretilerek eğitim uygulanmaktadır. Yabancılara karşı köpeğin saldırgan olmasının önemli bir nokta olduğu bodyguard eğitiminde, yabancılara havlamasının yanı sıra koruma amaçlı bu kişilere saldırması da gerekmektedir.

Koruma köpeği olarak atak ve cesur olan cane corsonun, sahibine karşı düşkün olmasından dolayı iç güdüsel ve fiziksel özelliklerinin de harmanlanmasıyla birlikte sabırlı ve doğru bir eğitimle iyi bir bodyguard köpeği olması mümkündür. Cane corso bodyguard eğitiminin profesyonel kişiler tarafından verilmesi gerekmektedir. Cane corso bodyguard eğitimi hizmeti almak istiyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.    

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara