Anasayfa > Haberler >Cane Corsa Köpekler Nasıldır?

Cane Corsa Köpekler Nasıldır?

Cane Corsa Köpekler Nasıldır?

Cane Corsa köpekler, büyük sınıfın bir alt sınıfında bulunmaktadırlar. Cane Corsa’ ların en önemli özellikleri, çok kuvvetli kas yapısına sahip olmalarıdır. Son derece dayanıklı ve çevik köpeklerdir. Kas ve kemik yapıları gelişmiş, ağız ve burun kısmı ise, uzundur. Yüzlerinin ön bölümü siyah renktedir. Vücut yapıları sıkı ve kaslıdır. Derileri ise oldukça kalındır. Tüyleri kısadır. Cane Corsa kökeni İtalya olan bir köpek ırkıdır.  Soy olarak, eski Roman Molossian’dan geldiği sanılmaktadır. Safkan bir İtalyan köpeği olmasına rağmen, Amerika kıtasında daha çok görülmektedir. Yabani hayvan avında ve savaş durumunda yardım köpeği olarak kullanılmışlardır. Cane Corso köpeklerin kullanım amaçları başlangıçtan itibaren genel olarak bekçilik olduğu için, evin güvenliği açısından son derece faydalı olmaktadır.

Ä°lgili resim

Eskiden İtalyan halkı tarafından koruma, avcılık ve bekçi köpeği olarak kullanılmış olan bir köpek ırkıdır. Koruma iç güdüsünden dolayı, eve gelen misafirlere karşı biraz agresif davranışlar sergileme olasılığı bulunsa da, sahibi tarafından Cane Corsa’ ya saygı duyması gerekli olduğu öğretilirse, o da bir süre sonra eve gelen misafirlere karşı daha sakin ve uyumlu davranmaya başlayacaktır. Çocuklarla arası çok iyi olan Cane Corsa’lar, çocuk sahibi veya çocuk sahibi olacak bir ailenin Cane Corsa’ lardan korkmasına ve endişe duymasına hiç gerek yoktur. Çocuklara arası iyi olduğu için, hem sahiplerini hem de çocukları sever ve bağlılık hissederler. Bu bağlılık sebebi ile sahiplerini ve çocuk ya da bebeklerini güvende tutarak, mutlu etmek isterler.

Cane Corsa Köpeklerin Özellikleri

Cane Corsa köpekler, ev içersinde sessizdirler ve eğitilmeye uygun bir ırktır. Çok iyi koruma görevi görür ve son derece dikkatli bir yapıları vardır. Çocuklarla genellikle arası iyidir. Tam bir bekçi köpeğidirler. Ev yaşamına uyum sağlayabilen köpeklerdir. Korunması gereken her bölgeyi koruma yeteneğine sahiptirler. Diğer köpeklerle arası iyi olmayan Cane Corsa ırkı, yabancılara karşıda serttirler. Yavruyken eğitimden geçmeli ve sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Cane Corsa köpeklerin yükseklikleri, erkekte 64-68 cm, dişide 60-64 cm, kiloları erkekte 45-50 kg., dişide ise 40-45 kg.dır. Renk olarak siyah, kahve, kızıl kahve, mavi gri, ten renginde olurlar. Ortalalm ömürleri 10-11 yıldır. Genelde, kemik ve eklem rahatsızlıkları ile göz torbalarındaki düşüklükten kaynaklanan rahatsızlıklar yaşarlar.

cane corso egitim

Cane Corsa Köpeklerin Bakımı

Cane Corsa köpekler kısa tüylü köpek ırkı olduğundan tüy bakımı daha kolaydır. Haftada bir fırçalama yeterli olmaktadır.  Ayrıca, özellikle yaz aylarında 40 ile 60 gün aralıklarla yıkamanızda yıkanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. İhtiyaç duyulduğu zaman kuru şampuan uygulaması yapılmasında sakınca yoktur. Cane Corsa ırkına, düzenli olarak egzersiz yaptırmak gerekmektedir. Cane Corsa ırkının göz kapaklarının yapısı düşük olduğu için, çok fazla göz akıntsıı olmaktadır, bu yüzden gözlerinin günde bir kez silinmesi gerekmektedir.

 Cane Corsa Köpeklerin Eğitimi

Sert bakışları, sağlam yapıları ile koruma köpeği olarak kullanılan Cane Corsa köpek ırkı, eğitilmeye müsaittirler. Eve çabuk uyum sağlayan, Cane Corsa köpeklerin eğitimine küçük yaşlarda başlamak gerekmektedir. İlk olarak sosyalleşme eğitimi verilmelidir. Cane Corsa’ nın sosyalleşebilmesini sağlamak için insanların olduğu yerlerde yürüyüş yaptırılabilir. Cane Corso cinsli köpek eğitimi için bir eğitmen yardımı gerekebilir. Cane Corsa köpek eğitimi başlanır başlanmaz etkisini göstermeyecektir.  Eğitimin faydası olmadığı hissine kapılmak mümkün olabilir. Fakat endişelenmeye gerek yoktur.

hauseofistanbul cane corso

Özellikle de iyi bir eğitmen ile çalışılıyorsa, köpeğin aldığı hiçbir eğitim boşa gitmeyecektir. Sadece sabırlı olmak gerekmektedir. Zamanla köpeğin tüm komutları anladığı ve uyguladığı görülecektir. Köpeklerde aynı insanlar gibi, farklı farklı zekâ düzeylerine sahip olduğundan bir anda mucize yaratmasını beklememek gerekmektedir. Sabırla ve inançla ona yardımcı olmak doğru olacaktır. Temel ihtiyaçları için almış olduğu eğitim sahibine arkadaşlık etmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara