Anasayfa > Haberler >Border Collie Köpek Eğitim Çiftliği

Border Collie Köpek Eğitim Çiftliği

Border Collie Köpek Eğitim Çiftliği

Border Collie Köpek Eğitim Çiftliği

Border Collie, İskoç Çoban Köpeği olara da bilinen, anavatanı Birleşik Krallık olan bir köpek cinsidir. Dünya genelinde oldukça popüler hale gelmiş bu köpek, çoğu zaman filmlerden ve TV şovlarından da tanınmaktadır. Özellikle Frizby oyunlarında adeta sembol haline gelmiş bu ırk, aslen en iyi yaptığı iş olan çoban köpeği olma özelliği ile tanınmıştır.

Border Collie Kökeni

Border Collie, kökeni çok eski çağlara dayanan bir ırktır. Roma İmparatorluğu döneminde koyun yetiştiriciliği oldukça yağın olup, bu iş için çoban köpeği de yetiştirilmekteydi. Romalıların İngiltere’ye gelmeleri ve yanlarında da çoban köpeklerini de getirmeleriyle bu ırkın atası İngiltere şartlarına uyum sağlamaya çalıştı. Ancak bu haliyle tam olarak İngiltere şartlarına uyum sağlayamayan bu köpek sonrasında adanın Vikingler tarafından işgali sırasında yanlarında getirdikleri daha küçük ve hareketli köpek cinsiyle melezlenerek  Border Collie cinsi ortaya çıkmış oldu. İsmi de Keltce’de yaralı ve sadık anlamına gelen Koli veya Colley kelimesinden türemiş oldu. Bu cins en son haliyle 1715’lerde görülmeye başlanmıştır. 1915’te ise şuan ki ismine sahip olmuştur. 1995 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır.

Border Collie Özellikleri

Border Collie; orta boy bir köpek olup, omuz yüksekliği erkeklerde 53-55 cm iken, dişilerde 51-53 cm arasındadır. Ağırlıkları; erkeklerde 14-20 kg arasında değişirken, dişilerde ise 12-19 kg arasındadır. Orta uzunlukta tüylere sahip bir cinstir. Bu köpekler çok değişik renklerde olabilir ama ırkıyla sembolleşmiş ve en bilinen renkleri siyah ve beyazın bir arada olduğu halidir. Bunun dışında kızıl, mavi mercan ve üç renkli görünüme sahip olanlar da vardır. Uzun ve tüylü bir kuyruğa sahiptir ve köpeğin heyecanlandığı durumlar haricinde genellikle aşağıdadır. Geniş bir kafatası ve alına sahip olup, sivri bir ağız yapısına sahiptir. Güçlü bir çenesi ve makas ısırığı denilen türde ısırma özelliği vardır. Genellikle kahverengi gözlü olsa da tek gözü veya her iki gözü mavi olanları da vardır. Orta büyüklükte olan kulakları dik veya yarı dik bir durumdadır. Güçlü kemiklere ve kaslı bir vücuda sahiptir.

Border Collie

Karakter olarak insanlarla birlikte çalışmak için son derece elverişlidir. Bu köpek, en zeki köpek cinsi olarak kabul edilmektedir. Komutları öğrenme konusunda çok yetenekli olmakla birlikte 1000 farklı eşyayı isimleriyle birlikte öğrenebildiği söylenmektedir. Verilecek komutlar konusunda her zaman hazırdır. Zekası ve enerjik yapısı sayesinde sadece koyun sürülerini toparlama görevinde değil, günümüzde arama kurtarma, iz sürme ve av köpeği olarak da kullanılmalarını sağlamıştır.

Border Collie Bakımı ve Eğitimi

Bilinen en zeki köpek cinsi olması dolayısıyla hem zeka hem de enerji gerektiren işlerde çok başarılıdır. Bu nedenle düzenli egzersizleri içerisinde onun zekasına uygun faaliyetlerin de olması çok önemlidir. Eğer düzenli egzersiz ve eğitim verilmezse, olumsuz davranışlar geliştirebilir. Bu köpek hem ev hayatı hem de sakinlikten hoşlanan kişilere göre değildir. Enerjik ve çalışkan oluşları, onları yorulmak bilmeyen işlerde başarılı olmalarını sağlamıştır. Bu nedenle köpek yarışmalarında en çok ödül kazanan köpek cinslerinden biri olmuştur.

Border Collie

Eğitimleri küçük yaşlarından itibaren başlamalı ve sosyalleştirilmeleri sağlanmalıdır. Eğer yeterince sosyalleştirilmez ve egzersiz ihtiyaçları giderilmezse, doğasında bulunan takip, kovalama ve sıkıştırma gibi huylarını, çocuklar ve diğer hayvanlar üzerinde göstermesine yol açabilir. Bakımı konusunda en önemli hususlardan biri kuşkusuz ki tüyleridir. Haftada bir defa tüyleri fırçalanmalı, gerekirse ön ayaklardaki ve kuyruktaki tüyler kesilmelidir. Alerji ve obeziteye karşı hassas olan bünyeleri için günde iki kez beslenmeli ve göz bakımı yapılmalıdır. Çitliğimizde köpek eğitimi ile alakalı her detaya yer verilmekte ve uzman kadro ile size destek sunulmaktadır. Özellikle de köpeğiniz ile sokakta uyum içerisinde yürümeniz eğitim ile mümkün bir hal alır. Çiftliğimizde eğitimlerin yanında köpek oteli olarak da hizmet verilmektedir. Köpekleriniz sizin yokluğunuzda iyi bir şekilde bakılarak kaliteli bir hizmet sunulmaktadır.

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara