Anasayfa > Haberler >Boxer Köpekler Ve Özellikleri

Boxer Köpekler Ve Özellikleri

Boxer Köpekler Ve Özellikleri

Boxer ırkı köpekler, orta boylu bir köpek türüdür. Bekçi köpeği olarak bilinirler. Günümüzde genellikle aile köpeği olarak evde beslenir. Bu ırktaki köpekler güçlü bir vücuda sahiptir. Kürk kısmı oldukça sık ve parlak tüylerle kaplıdır. Tüylerinin üzerinde lekeleri vardır ve bu lekeler genellikle kahverengi tonlarındadır. Kuyrukları genellikle kesik yapıda ve kulakları da isteğe göre kesilmektedir. Hatta birçok ülkede kuyruk ve kulak kesimi yasaklanmıştır. Başının vücuduyla doğru orantılı olması gerekir. Dişleri ve dili köpeğin ağzı kapalıyken görünmez. Burun yapısı büyük, rengi ise siyahtır. Göz rengi koyu renktedir. Kuyruğunu genellikle yukarıya doğru taşırlar.

Boxer köpek

Son derece mutlu ve çok meraklı, enerjisi çok olan bir cinstir. İtaat konusuna değinilecek olursa son derece başarılıdır. Ailesi ile yakın olmak onu mutlu eder. Boxer, çocuklarla arası son derece iyi olan bir ırktır. Sosyalleştirme döneminde iyi bir eğitim almışsa diğer köpekler ve hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Güvenlik konusunda oldukça koruyucudur. Ailesini ve sahibini korur. Tanıdıklarına karşı iyi fakat yabancılara karşı dikkatli bakmaktadır. Yaşlansalar da vücutları aynı şekilde kalır. Polis ve Askeri görevlerde de boxer ırkı köpekten faydalanılmaktadır. Boxer köpekler İlk defa Köpek besleyeceklere uygun bir ırk değildir. Eğitimi küçük yaşta başlamalı ve disiplinli olunması oldukça önemlidir.

Boxer Köpeklerinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Boxer köpekler için, çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırkı denebilir. İnsanları eğlendirmekten ve mutlu etmekten oldukça fazla hoşlanırlar. Kolay eğitilirler. İyi eğitildiği sürece oldukça iyi huylu, sadık köpeklerdir. Kin beslemezler ve çocuklarla çocuk olurlar. Uzun ömürlü olmayan boxer cinsi köpekler en çok 10 yaşına kadar yaşayabilirler. Romatizmaya yakalanabilme ihtimalleri yüksek olduğundan yağmurlu havalarda dışarıya çıkarılmamalıdır. Ayrıca dişlerinin bakımına da özen gösterilmelidir. Sık sık veteriner bakımı gerekmektedir. Bekçi köpeği, rehber köpek, polis köpeği ve insana arkadaş köpekler olarak faydalanılabilirler. Toleranslı, sakin, oyun yanlısı köpeklerdir. Uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanırlar ve sık sık yürüyüşe çıkarılmaları gerekmektedir.

Boxer Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kısa burun yapıları, aşırı sıcak ve nemli havalarda onlara sorun yaşatmaktadır. Kısa tüylü ve ince yapılı kürkü, kış aylarında onları soğuktan koruyamaz. Bekçi köpeği olmasına rağmen, 4 mevsim dışarıda kalabilecek bir yapısı yoktur. Ayrıca uzun bir süre yalnız ya da ailesinden uzak kalan köpekler, huysuz ve saldırgan olmaya meyillidirler. Tüm bu özellikleri ve çocuklar ile çok iyi anlaşabilmesi, Boxer için en ideal bakım ev olduğunu göstermektedir. Boxer çok hareketli bir köpek ırkıdır. Bol bol egzersize ve oyuna ihtiyaç duyarlar. Sarkık yanakları, kısa ve yukarı dönük burun yapıları nedeniyle Boxer’lar, uyurken yüksek sesle horlayabilirler. Ayrıca tüm sarkık yanaklı köpekler gibi Boxer’lar da fazla salya dökerler. Tüylerinin bakımı ve sağlığı için haftada bir kere sert fırça ile taranmalıdır. Son derece temiz köpekler olduğundan kendilerini temizlemesini bilirler. Yılda bir defaya mahsus, genellikle bahar aylarında tüy dökerler.

 

Boxer Köpek Eğitimi

Bekçi köpeği olma özelliğine rağmen, uzun süreli dışarıda kalmaya uyum sağlayamayan Boxer cinsi köpekler, iyi bir aile köpeği olmakla beraber, polis köpeği ve körlere yardımcı olmak üzere yetiştirilirler. Evde bakılan Boxer köpekler, genellikle bakımlarının kolay olması nedeniyle tercih edilir. Tüylerinin kısa olması, tüy bakımını oldukça kolaylaştırır. Haftada bir kez uygun şekilde tüylerinin taranması yeterlidir. Mevsim geçişlerinde az da olsa tüy dökebilmektedirler. Yıkanmaları gerekmeyen Boxer köpekler, kedilere has bir özellik olan kendini temizleme özelliğine sahip olan özel bir köpek cinsidir.

Boxer köpek

En önemli ihtiyaçları, yürüyüş ve egzersiz yapmalarıdır. Uzun yürüyüşler ve özellikle çok sevdikleri için top ile yaptıkları egzersizler, ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmaktadır. Boxer köpekler, eğitime ilgili ve eğitim sırasında çok mutlu oldukları gözlemlenmektedir. Boxer cinsi köpeklerin eğitiminin temelini, uygun olmayan ortamlarda çok hareketli olmamaları ve çevrede bulunan insanların üzerine atlamaması şeklinde olmaktadır. Zamanında eğitilen ve sosyalleşmesi sağlanan Boxer cinsi köpekler, çevrelerine zarar vermeyen, aksine sahibiyle dost olan köpeklerdir.

Çiftliğimizde verilen hizmet içeriği yasal olarak verilmektedir. Köpeğinizin adaptasyon eğitimi ve sizinle olan iletişimi daha güçlü bir hal alır. Çiftliğimizde verilen eğitim içeriğinde koruma eğitimi, alan koruma eğitimi, davranış bozukluğu gibi tüm detaylar profesyonel bir şekilde verilmektedir. Köpeğinizi de güven içerisinde otellerimize bırakabilirsiniz.

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara