Anasayfa > Haberler >Bernese Dağ Köpeği Eğitimi

Bernese Dağ Köpeği Eğitimi

Bernese Dağ Köpeği Eğitimi

Bernese dağ köpeği, soğuk iklim koşullarını seven bir ırktır. Sıcak ortamlarda yaşaması güçtür. Türünün en önemli özelliği, sevimli ve hareketli olmasıdır.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri

Bernese dağ köpeği, sevimli ve korumacı özellikleri ile öne çıkan hayvanlardır. Özellikle, çocuklar için, iyi bir arkadaş olma özellikleri vardır. Ev dışından olan yabancılara karşı da evi korurlar. Havlayarak uyarı özellikleri ile güvenliği sağlamış olurlar.

Bernese Dağ Köpeğinin Dış Görünüşü

Bernese dağ köpeği, koyu renk gözleri ve üçgen şeklinde kulak yapısı bulunmaktadır. Kafası büyük ve hafif yayvan görünümlüdür. İri bir köpek ırkıdır. Kuyrukları, kalın sayılabilecek gürlüktedir. Tüy dökme özelliği fazladır. Gür sayılabilecek, tüy yapısına da sahiptir. Seslere son derece duyarlıdır.

Bernese dağ köpeği

Bernese Dağ Köpeğinin Beslenmesi ve Eğitimi

Bernese dağ köpeğiseslere karşı son derece duyarlıdır.Köpek Eğitimlerde iyi bir öğrenci olma özelliği bulunmaktadır. Bu köpeklerin eğitilmesinde sabırlı olmak gereklidir. Enerjisi çok fazla olan bu cinsin, en önemli ihtiyacı harekettir. Oyunlar, koşular onlar için idealdir. Sabırlı bir eğitimci için, bu köpeklerin eğitimi, diğer cinslere nazaran daha kolaydır. Son derece dikkatli bir cinstir. Ailesine ve sahibine düşkündür. Oyun oynamayı severler ve durmak bilmezler. Belli bir noktada durmaları, onların kilo kaybetmemeleri için önemlidir. Bu konuda, belli bir seviyeden sonra, hareket sınırı getirilmelidir. Yaşam alanları için, geniş bahçeler tercih edilir. Enerjisini atma eğilimindedirler. Bu yüzden, apartman dairelerinde bakımı oldukça güçtür.

Bernese Dağ Köpeği

Kökeni İsviçre’dir. Oradan, başta ülkelere dağılımı gerçekleşmiştir. Özellikle, Amerika’da Bernese köpeklerine ilgi çok fazladır. Geniş çiftlik arazilerinde bakılması uygun görülmektedir.  İsviçre’de bulunan Bern şehri, bu ismi almasına neden olmuştur. Bu köpek türleri ilk birkaç hafta, anne sütü ile beslenirler. Bir aylık olduktan sonra, kuru mamaya geçiş yapılabilir. Bernese cinsi köpeklerin beslenmesi, üç öğünden oluşmaktadır. Belli bir gelişim evresinden sonra ise, öğün sayısı ikiye düşürülebilir. Verilen kuru mama cinsi, bu köpeklere özel olmalıdır. Soğan, pırasa ve sarımsak gibi yiyecekler, bu cins köpekler için zararlıdır. Yaş mamayı da severler. Çikolata, özellikle bu hayvanlar için, tehlikeli besin grubundadır. Aşırı kilo almaya meyillidirler. Böyle zamanlarda, diyet mamalarla beslenme düzeni sağlanmalıdır. Bu hayvanlar için risk oluşturabilecek besinler şunlardır:

Yumurta, patates, bakliyat ürünleri, tatlandırıcıların bulunduğu yapay yiyecekler, balık, karaciğer, süt ürünleridir. Ayrıca her türlü şekerli gıdalardan da uzak durulması önerilmektedir. Bernese cinsi köpekler, yaklaşık elli kiloya kadar ulaşabilmektedir. Tüyleri çok gür ve uzun olduğu için, günaşırı taranması önerilmektedir. Eğitimlerinde başarıyı sağlamak için, bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu cinsi eğitecek olan eğitmenlerin, mutlaka köpek üzerinde otorite sergileyen, davranışları olmalıdır. Otoriteyi sağlarken, köpeği cezalandıran, hareketlerden, muhakkak surette kaçınmak önemlidir. Köpeği sahiplenen kişi, eğitimini verecekse, mutlaka bir uzman kişiden destek almalıdır. Eğitimde önerilen nokta, ceza yerine ödül sistemidir.

Yapılan güzel bir hareket sonrasında verilecek ufak ödüller, köpek üzerinde teşvik edici olmaktadır. Sakin, hırçın olmayan bu köpekler, son derece hareketlidir. Onları mutlu etmek için, geniş alanlarda, mutlaka koşmalarının sağlanması gerekir. Dost ve arkadaş canlısıdırlar.  İyi bir öğrenci oldukları da söylenebilir. Doğuştan getirdikleri bazı özellikleri, onları evi koruyan, bekçiler yapmıştır. Bu yüzden, yoğun bir eğitime gerek duyulmadan, çiftlik köpeği olarak sahiplenilmektedir. Kalın ve gür tüyleri nedeniyle, sıcak ortamlardan hoşlanmazlar. Sağlıkları için uygun olan ortamlar, soğuk ya da serin bölgelerdir. Genel olarak, sosyal davranışları olan köpek cinsidir. Onlara ve yakınlarına zarar verilmediği müddetçe, saldırgan olmazlar. Çiftliğimizde köpek eğitimi için gerekli olan alt yapı profesyonel bir şekilde verilmektedir. Eğitim sonrası köpeğiniz ile diyalogunuz daha güçlü bir hale gelecektir. Ayrıca itaat eğitimi sonrası komutlara cevap verecek ve yolda sizinle beraber uyumlu bir şekilde yürüyecektir. Köpek oteli olarak da hizmet vermekte ve köpeğinizin kaldığı süre içerisinde en iyi hizmet içeriği sunulmaktadır. 

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara