Anasayfa > Haberler >Beagle Köpek Eğitim Merkezi

Beagle Köpek Eğitim Merkezi

Beagle Köpek Eğitim Merkezi

Beagle, dünya genelinde en çok tanınan köpek ırklarından biridir. Cüsse olarak küçük bir köpek cinsi olup, günlük hayatta ve filmlerde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Sevimli ve hareketli oluşlarıyla insanların kalbini kazanan bu cins, aslında av köpeği olmasına rağmen şehir hayatında sık görülmeye başlanmıştır. Sahip olduğu özelliklere göre geçmişin aksine insan yaşamına çok daha fazla dahil olan bu cins, pek çokları için en değerli köpek ırklarından biridir. Ünlü çizgi film karakteri Snoopy de Beagle cinsi bir köpektir.

Beagle Kökeni

Beagle cinsinin tarihi kökenine dair eski çağ Yunan kayıtları gösterilmesine rağmen, bugün itibariyle bilinen Beagle cinsinin 1300’lü yıllardan beri İngiltere’de av köpeği olarak kullanıldığı bilinmektedir. İngiltere’de av köpeği yetiştiriciliği geleneksel bir yapıda olduğundan, bu köpek cinsinin de av köpeği olarak diğer köpekler arasında melezleme yoluyla üretildiği düşünülmektedir. Başlangıçta tavşan ve tilki avlarında kullanılan bu köpekler, zamanla küçük boyutta oldukları için süs köpeği olarak da beslenmişlerdir. Amerika’ya ilk olarak 1600’lü yıllarda getirildiği tahmin edilen bu cins, Amerikan Kennel Kulübü (AKC) tarafından 1885 yılında onay almıştır. Anavatanı sayılan İngiltere’de ise 1830’da Beagle Yetiştirme Merkezi kurulurken, 1916 yılında ise Milli Beagle Kulübü oluşturulmuştur.

Beagle Özellikleri

Beagle, ırksal olarak tazı grubundadır. Omuz yüksekliği erkeklerde 35-41 cm, dişilerde ise 32-38 arasında değişmektedir. Kilo olarak erkekler 10-11 kg iken, dişiler 9 ila 10 kg arasında olabilirler. Yaklaşık olarak 10-15 yıllık bir ömürleri vardır. Büyük ve sarkık kulaklara sahiptir. Gözleri büyük ve göz çevresi koyudur. Cüsse olarak küçük olmasına rağmen kaslı ve enerjik bir vücut yapısına sahiptir. Tüyleri genelde siyah, beyaz ve kahverengiden oluşan 3 renkli bir yapıdadır. Kısa tüylü köpek cinslerinden olup yumuşak veya fırça tüylü olmak üzere iki farklı tüy yapısına sahip olabilirler. Bacakları kısa ve güçlü, patileri büyüktür. Kuyruğu kısa ve düzdür.

Karakter olarak oldukça bağımsız, inatçı ve hayat doludurlar. Enerjik yapıları dolayısıyla sürekli hareket halinde ve meraklıdırlar. Oldukça sosyal olan bu köpekler, diğer köpekler ve ev hayvanları ile de iyi anlaşabilmektedir. Ancak özellikle evin diğer üyeleri ve çocuklarla arası çok iyidir. Sürekli hareket halinde, meraklı ve enerjik olan bu cins, oyun oynamaya ve gezintiye çıkmaya bayılır. Oldukça dost canlısı bir yapıları olup saldırgan değillerdir.

Beagle Bakımı Ve Eğitimi

Öncelikle bu cins tamamen av köpeği özellikleri taşır. Bu nedenle ev ortamına pek uygun olmayıp, daha çok büyük bahçe ve geniş arazileri olan mekanlarda yaşaması hem köpek hem de sahibi açısından daha sağlıklı olacaktır. Başına buyruk, özgür ve hareketli olduklarından eğitimleri oldukça zordur. İlgisini uzun süre tek bir durumda toplayamadıklarından yavru iken temel eğitimlerinin verilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde Köpek eğitim konusu büyük problem olacaktır.

Ä°lgili resim

Sürekli hareket halinde oldukları için günlük olarak uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdırlar. Onun enerjik yapısı, yaşlılar veya sakinliği tercih edenler için kesinlikle uygun değildir. Kulakları büyük ve sarkık olduğundan kulak ve göz temizliğine dikkat edilmeli, kulak mantarına karşı dikkat edilmelidir. Ayrıca çok iştahlı olduğundan fazla miktarda mama vermekten kaçınılmalıdır. Av köpeği olduklarından koku alma yetenekleri, diğer köpeklere göre çok daha gelişmiştir. Koku alma yetenekleri ve sevimlilikleri nedeniyle özellikle Amerika’da havaalanları gibi yerlerde polisler, yolcuları rahatsız etmeden aramalarını bu köpeklerle yapmaktadırlar. Tiroit yetmezliği, göz hastalıkları ve epilepsi gibi hastalıklara yatkın olduğundan düzenli veteriner bakımı oldukça önemlidir.

beagle köpek ile ilgili görsel sonucu

Çiftliğimizde köpek eğitimi konusunda özel çalışmalar yapılmakta ve en iyi sonuçlar alınarak köpeğinizin kısa sürede eğitilmesi sağlanmaktadır. Çiftliğimizde verilen eğitimler temel ve ileri itaat eğitimi olarak size sunulur. Temel itaat eğitimi içeriğinde köpeğiniz ile sokakta daha rahat bir şekilde yürümeniz, yani köpeğinizin sizin sol tarafınızda simetrik bir şekilde yürümesi yer alır. Siz hareket ettiğinizde hareket eder, durduğunuzda durur. Komutlara cevap vermesi de temel eğitim içeriğinde yer alır. Otur komutu, yat bekle komutu gibi sözlere tepki vermesi ve uygulaması, hayır bunu yapma dediğinizde yaptığı şeyden vazgeçmesi gibi eğitimler de temel itaat eğitimi kapsamı içerisinde köpeğinize sunulur. İleri itaat eğitimi ise bunları tasmasız olarak yapmasıdır. Bu konuda çiftliğimizde bulunan uzman personel köpeğinizin eğitimi ile alakalı olarak kısa sürede eğitimini tamamlamasını sağlar. Eğitimlerimiz içerisinde koruma eğitimi, alan koruma eğitimi, davranış bozukluğu eğitimi, ev içi adaptasyon eğitimi yer alır.

 

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara