Anasayfa > Haberler >Av Köpeği Köpek Eğitimi Uzmanlardan

Av Köpeği Köpek Eğitimi Uzmanlardan

Av Köpeği Köpek Eğitimi Uzmanlardan

Av Köpeği köpek eğitimi; insanlarla etkileşimi yüksek olan bu köpekler için olmazsa olmazlardan biridir. Geçmişten günümüze kadar insanlığa olan katkıları, av köpeklerinin en sadık dostlardan olmasını sağlamıştır. Avcılık serüvenlerine kalite verim katan av köpekleri, iyi eğitilmedikleri takdirde avlanmanın kötü bir deneyime dönüşmesine neden olurlar.
İnsan ile avlanma sırasında işbirliği kabiliyetinin yüksek olmasından dolayı, gereken özen gösterildiğinde ideal bir av köpeğine sahip olmak mümkündür. Diğer ırk köpekler için verilen eğitimlerden daha kapsamlı olan Av Köpeği köpek eğitimi, uzman kişiler tarafından uzun bir süreci kapsar.


Av Köpeklerinin Genel Özellikleri
Av Köpeği köpek eğitimiiçin yüzyıllardır birçok ırktaki köpekler av köpeği olarak seçilmiş ve eğitilmiştir. Fiziksel ve zihinsel yatkınlıklar avlanma sürecine uyumlu pek çok köpek ırkı saymak mümkündür. İngiliz Setter, Alman Pointer ve İtalyan Setter av köpeği olarak yaygın şekilde bilinen ve yeteneklerinden yararlanılan ırklardır.
Hızlı ve algısı yüksek köpekler için çok çeşitli eğitimler bulunuyor. Vahşi doğa hayatında güçlük çekmeyen özellikleri tüm enerjilerini avlanma ve öğrenmeye vermelerini sağlıyor. İnsanlarla arası çok iyidir, bu nedenle onlara komut vermek ve olumlu geri dönüşler almak kolaydır. Yaşamı boyunca avlanma merakı olan insanoğlunun en büyük destekçisi niteliğindeki av köpekleri silah sesine karşı bağışıklık kazanan tek türdür.


Av Köpeği Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?
Av Köpeği köpek eğitimi; doğasında avlanma kültürü olan bu canlılar için ilk bir aylık dönemleri uygun olan süreçtir. Tüm kabiliyetlerin açığa çıkmasında ve karakterlerinin avcılık yeteneği üzerine gelişmesi adına eğitimlerde geç kalınmaması önemlidir. Av köpeklerini ırklarına ve mizaçlarına göre seçerken, bu alanda yeteneği olmayan hayvanların zorlanmaması gerektiği bilinmemelidir.
Yavru av köpeklerine eğitim veren kişilerinde gerekli hâkimiyeti ve otoriteyi sağlayacak özelikleri taşıması gerekiyor. Bu nedenle profesyonel eğitmenlerden hizmet almak, gerçekten eğitilmiş bir av köpeğine sahip olmak isteyenler için kaçınılmazdır.


Temel Av Köpeği Eğitimi
Av Köpeği köpek eğitimiilk aşamasında temel av köpeği eğitimini oluşturuyor. İnsan ile av köpeği arasındaki alt üst dengesinin kurulması adına, ilk baştan itibaren eğitimlerde hiç taviz vermeden ilerlenmelidir. Lider olarak kendini av köpeğine benimsetemeyen bir eğitmen ne kadar uğraşsa da istediği verimi elde edemez.
Hiç eğitim almamış bir av köpeğinin sahibine avlanma sırasında sağlayabileceği faydalar kısıtlıdır. Üst düzey verim elde edebilmek için profesyonel eğitimlere dâhil olmak, avcılık sporunu aktif olarak yapanlar için gereklidir. Eğitim sürecinin içeriğinde yer alan çok farklı teknikler bulunuyor. Eğitim merkezleri ve eğitmenlerin tarzı ve görüşleri doğrultusunda bu yöntemler değişiklik gösterse de; ortak amaç ideal bir av köpeği yetiştirebilmektir.


Av Köpeği Eğitim Yöntemleri
Av Köpeği köpek eğitimi alanında benimsenen görüş, av köpeklerinin insan unsuruna karşı yüksek itaat duygusuna sahip olmasını sağlamaktır. Eğitim öncesi başına buyruk davranma eğilimi gösteren av köpeklerinin, verilen iyi bir eğitimle sürekli komut bekler hale gelmesi mümkündür.
Temel eğitimlerin yanı sıra avcılık için vazgeçilmez olan silah seslerine bu ırkların aşina olması da gereklidir. Yeterince deneyim yaşamamış olan av köpeklerinin her silah sesi sonrası tedirgin davranışları düzenli olarak silah sesi antrenmanları ile kısa sürede aşılabilir. Silah sesine karşı bağışıklık kazanması ve yapması gerekenleri en hızlı biçimde hayata geçirebilmesi için hepsi profesyonel eğitim süreçlerinden geçiyor.
Sizde av köpeğinize en iyi ve en verimli eğitimleri aldırmak için hizmetlerimizden yararlanabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmamız hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara