Anasayfa > Haberler >Alman Kurdu Bodyguard Eğitimi

Alman Kurdu Bodyguard Eğitimi

Alman Kurdu Bodyguard Eğitimi

Alman Çoban Köpeği olarak adlandırılan Alman Kurdu, Almanya kökenli bir köpek olup birçok alanda bulunan iyi özelliklerinden dolayı popüler ve tercih edilen bir köpek ırkı olmaktadır. İçgüdüsel ve fiziksel özelliklerinin harmanlanması sonucu doğru eğitimle desteklendiği takdirde iyi bir yakın koruma köpeği olan Alman Kurdu, iri ve güçlü bir yapıya sahip olmaktadır. İş köpeği ve şov köpeği olarak iki türü bulunan Alman Kurdunun, birtakım fiziksel özelliklerinin farklı olması nedeniyle kullanım amaçları da değişiklik göstermektedir. Şov köpekleri olarak ayrılan türü ile Alman Kurdu, gösterişli bir posta sahip olmasından dolayı iş köpekleri türünden ayrılmaktadır. Mükemmele yakın olarak tanımlanan karakter yapısı ile Alman Kurdu, fiziksel özellikleriyle de önemli bir köpek ırkı olmaktadır.

Alman Kurdunun Fiziksel Özellikleri

İri, güçlü ve atletik yapısı olan Alman Kurdu, keskin ısırmasını kolaylaştıran güçlü dişler ile güçlü bir çeneye ve kuvvetli vücuduna uygun olarak kaslı bacaklara sahiptir. Orta uzunlukta ve çift kat kürk yapısı bulunan Alman Kurdunun, kalın-kısa, kalın-uzun ve dalgalı-uzun olmak üzere üç farklı tüy yapısı mevcuttur. Kendinden emin bakışlara sahip olan Alman Kurdu,  uzun ve tüylü kuyruğa sahip olmaktadır. Genellikle kahverengi ve siyah renkte olan bu köpeğin, sarımsı kahverengi ve siyah – kırmızı gibi iki farklı renk içeren görüntüsü de olmaktadır.  Ortalama yaşam süresi 11 – 14 yıl olan ve erkeklerde ideal boy 60 – 65 cm ve kilo 30 – 40 kilogram arasında olan Alman Kurdunun dişilerinde de ideal boy 55 – 60 cm ve kilo 20 – 30 kilogram arası olmaktadır.

Alman Kurdunun Karakteristik Özellikleri

Öğrenmeye istekli ve zeki bir köpek olan Alman Kurdunun, enerjik ve hareketli olma özelliği, diğer köpek türlerine göre daha ileri durumdadır. Bununla birlikte yeterli egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartman yaşantısına uyum sağlayabilen bir karakterinin olması, aile yaşantısında da yer almasını kolaylaştırmaktadır. Sadık ve itaatkâr bir hayvan olmasının yanı sıra sahibine karşı sevecen ve en önemlisi de vefalı bir karaktere sahip olan Alman Kurdu, bu özellikleriyle tam bir Aile Köpeği olarak tanımlanmaktadır.

 Çocuklara karşı sevecen tutumu ve oyun arkadaşı olması ile çocuğu olan aileler için ideal bir köpek olan Alman Kurdu, sahibinin çocuğunun tehlikede olduğunu fark ettiği an canı pahasına onu korumaktadır. Bu özelliği ile iyi bir koruma ve bekçi köpeği de olan Alman Kurdu, dikkatli, cesur ve sadık olma özelliği ile eğitilmeye uygun bir köpek ırkı olmaktadır. Yavruyken başlayan sosyalleşme eğitimi sağlanmasıyla diğer köpek ırklarıyla da iyi bir iletişim kurabilen Alman Kurdu, iyi bir gözlemci olmasından dolayı farklılıklara kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

 Yalnız kalmaktan hoşlanmayan Alman Kurdunun, sahiplerine karşı vefalı ve sevecen tutumunun aksine yabancılara karşı saldırgan ve agresif tavırları nedeniyle verilecek profesyonel bir eğitimle iyi bir bodyguard köpeği olarak da kullanılmaktadır.      

Alman Kurdunun Bakımı Nasıl Olmalı?

Sürekli ve az tüy döken bir köpek ırkı olan Alman Kurdunun, mevsimsel farklılıklardan kaynaklı bazı dönemlerde yoğun tüy dökümü ve düzenli taramayla bu sorun en aza indirgenmektedir. Senede yalnızca 1 defa banyo yaptırılmasının yeterli olduğu Alman Kurdunda dikkat edilmesi gereken önemli sağlık problemlerinden biri de kalça çıkığı, mide ve kulak rahatsızlıklarıdır. Sindirim sistemleri hassas olduğu için uygun bir şekilde beslenmesi gereken Alman Kurdunun, düzenli veteriner hekim kontrolüne götürülmesi sağılığı açısından büyük önem taşımaktadır.  

Alman Kurdu Nasıl Beslenmeli?

Hassas bir sindirim sistemine sahip olmasından dolayı beslenmesine özen gösterilmesi gereken Alman Kurdu, kuru mamayla beslenmeli ve 1 yaşına kadar enerji ihtiyacının karşılanması için yavru köpek mamasıyla beslenmesi gerekmektedir. 1 yaşından sonra ise yetişkin köpek mamalarıyla beslenmesinin sağlıklı olacağı Alman Kurdunun alerjik reaksiyona karşı dikkatli olunmalı ve mama seçimi buna göre yapılmalıdır. Özellikle tavuk alerjisi olma durumu göz önünde bulundurulmalı, alerjisi olmadığı takdirde tavuklu mamalarla beslenmelidir.

Hamile ve emzirme döneminde olan Alman Kurdunun, yetişkin olmasına rağmen yüksek besin değeri, ekstra protein ve yağ içermesinden dolayı yavru köpek maması ile beslenmesi daha sağlıklıdır. Ayrıca farklı mamaların tercih edilmemesi bu köpekler için önemli olmakta ve mama değiştirmek zorunda kalındığı takdirde ise veteriner kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Alman Kurdu Bodyguard Eğitimi Nasıl Olmalı?

Hem fiziksel hem de karakteristik özelliklerinden dolayı Alman Kurdunun, ideal bir koruma köpeği olarak eğitilmesi mümkündür. Bodyguard eğitimi verilmek istenen Alman Kurduna öncelikle köpek eğitimlerinin ilk aşamalarının uygulanması şarttır. Temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi verilerek komutları yerine getirmeyi öğrenen Alman Kurdunun, bodyguard eğitimine 1 yaşını tamamladıktan sonra başlanmakta ve eğitim köpeğin karakter yapısına bağlı olarak ortalama 1 – 2 ay sürmektedir. Bodyguard eğitimin ilk aşaması olan köpeğin korkmadan ısırmayı öğrenmesi için eğitici, bez parçası ve sopa kullanarak gerçekleştirmektedir.

Buradaki önemli hususlardan biri de sopayı köpeğe vurmadan sadece dokundurarak dışarıdan gelen beklenmedik tepkilerden ürkmemesini öğretmektir. Yabancı tehlikeye sahibine zarar gelmemesi için saldırmayı öğrenen Alman Kurdunun, bu tehlikeyi etkisiz hale getirdikten sonra sahibinin verdiği komutları da yerine getirmesi ve komutla birlikte bırakması gerekmektedir. Eğitim sırasında eğiticinin disiplinli ve kontrollü tutumu önemli olmakta ve kısa süre içinde eğitim başarıya ulaşmaktadır. Başarılı bir Alman Kurdu bodyguard eğitimi için profesyonel kişiler tarafından verilmesi gerekmektedir. Alman Kurdu bodyguard eğitimi hizmeti almak istiyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.        

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara