Anasayfa > Haberler >Alman Kurdu Bekçilik Eğitimi

Alman Kurdu Bekçilik Eğitimi

Alman Kurdu Bekçilik Eğitimi

Dünya üzerindeki en popüler köpek ırkı olan Alman Kurdu, Alman Çoban Köpeği olarak da ifade edilmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi Almanya kökenli bir köpek olan Alman kurdu, iri yapılı, atletik ve güçlü bir yapıya sahiptir. Güzel bir eğitimle korumak amaçlı kullanılması ideal olan bu köpek türü, bir aile veya iş köpeği olarak tercih edilmektedir.

 İş köpekleri ve şov köpekleri olmak üzere iki farklı çeşidi olan Alman kurdunun iş köpekleri olarak değerlendirilen türünün şov köpeklerine nazaran daha yüksek bir kalçası ve daha uzun bacakları vardır. Daha gösterişli postlarıyla şov köpekleri iş köpeklerine göre görsel olarak daha farklı durmaktadır.

Alman Kurdu Almak İsteyenlerin Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Alman Kurdu alırken safkan bir köpek olması, sahip olması beklenen özelliklerin bulunması için önemli bir kriterdir. Genetik geçmişinin araştırılması açısından dede, baba gibi aile soyunun özelliklerinin iyi bilinmesi, köpekle ilgili fikir vereceği için önem taşımaktadır. Bu nedenle şeceresiz Alman kurdu alınmamalı ve şecere yerine yalnızca aşı kartı gösteren yerler tercih edilmemelidir. Alman kurdu alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise stop, sağrı, arka adımlar, göğüs, anatomi, göz rengi olması gibi konularda görsel sevimlilik dışında köpeği uzman bir kişinin gözlemleyerek kontrol etmesidir.    

Alman Kurdunun Fiziksel Özellikleri

Erkeklerde ideal boy 62,5 cm ve kilo 35 – 40 kilogram arasında olan Alman kurdunda dişilerde ideal boy 57,5 cm ve kilo 22 – 32 kilogram arası değişmektedir. Sert hatlı yüzü, keskin ısırışları ile güçlü çenesi ile neşeli ve kendinden emin bakışları olan Alman kurdunun, boynu uzun, kuyruğu da uzun ve tüylü olmaktadır. Çoğunlukla sarımsı kahverengi, siyah – kırmızı ve siyah renkte olan Alman kurdunun DNA’ları değiştirilmeden önceki asıl renkleri siyah, gri ve beyaz şeklindedir.  

Alman Kurdunun Karakteristik Özellikleri

Karakteri yapısı olarak ideal bir “Aile Köpeği” olarak tanımlanan Alman Kurdu, çok vefalı olması ve sahibine karşı sevecen yapısıyla sosyal ve zeki bir hayvan olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle çocuklu ailelerin özellikle tercih ettiği bir tür olan Alman kurdu, ailede bulunan çocuğu elinden geldiğince hatta canı pahasına tehlikeye karşı korumak için çaba göstermektedir. Bu özelliğiyle aileler küçük yaştaki çocuklarını güvenle Alman kurdunun yanına bırakabilmekte ve çocuklarının iyi bir oyun arkadaşına sahip olmasını sağlayabilmektedirler.

Sosyal bir köpek olan Alman kurdu, kendisini sahiplenen ve yetiştiren ailesine olan derin bağından kaynaklı iyi bir bekçi köpeği olarak da sahiplenilmektedir. Dikkatli yapısı, tetikte olması, korkusuzluğu, neşeli ve itaatkâr oluşu ile eğitilmeye uygun bir köpek olan Alman kurdunun içgüdüsel olarak koruma duygusuna sahip olduğu için başarılı ve güzel bir eğitimle iyi bir bekçi köpeği olması mümkündür. Sadık, cesur ve dengeli karakteriyle diğer köpek türlerine göre çok daha ileri olan Alman Kurdu, iyi bir bekçilik eğitimiyle pekiştirildiği takdirde evde sevecen bir köpek olurken yabancı tehlikelere karşı sert ve güçlü yapısını gösterecektir.    

Alman Kurdunun Bakımı

Yeterli ve uygun egzersiz ortamının sağlanması durumunda apartmanda yaşaması mümkün olan Almak kurdu, eğitim egzersizleri içeren yoğun aktivitelere ihtiyaç duymaktadır. Mevsime bağlı olarak tüy dökümünün yoğun ve seyrek dönemleri olan Alman kurdunun, yoğun tüy dökümü sorun olduğu takdirde fırçalama yoluyla derinin yağ dengesini bozmadan yılda bir ya da iki defa yıkanarak bakımı yapılmalıdır.

Bekçi Köpeği Olarak Alman Kurdu

Dik kulaklar, parlak tüy yapısı, badem şeklinde koyu gözler, vücuda uyumlu iri bir kafa, geniş bir göğüs kafesi, uzun ve tüylü bir kuyruk, uzun ve güçlü adımlar, sert hatlara sahip yüzü ile Alman kurdu, bekçi köpeği olmak için ideal bir fiziksel yapıya sahiptir. Bunun yanında karakteristik özelliklerinin başında gelen koruma içgüdüsü de iyi bir eğitimle pekiştirildiği takdirde Alman kurdu, aranılan bütün özellikleri ile istenen düzeye gelecektir.

Ortalama 6 hafta süren ve 18 aydan sonra verilen bir eğitim olan bekçilik eğitimi için öncelikle köpeklerin temel itaat eğitiminin tamamlanması gerekmektedir. Temel itaat eğitimi ile sahibinin vereceği komutları yerine getiren Alman kurdu, bekçilik eğitimi ile de yabancı tehlikelere karşı öğretileni uygulayabilecektir.

Komutlara Harfiyen Uyan Alman Kurtları

Önemli olan noktalardan biri de yabancı kişiyi etkisiz hale getiren Alman kurdunun, sahibinin komutunu dinlemeye devam etmesi ve komuta bağlı olarak ısırması veya serbest bırakmasıdır. Koruması beklenen yer fabrika veya ev gibi bir alan olduğu takdirde ise Alman kurdu, verilen komut sonrasında kimseyi o alana sokmamaktadır.

İstemediği bir durumla karşılaştığı takdirde ise havlayarak yabancı kişiyi uyaran Alman kurdu, tehlikenin devam etmesi durumunda da bu kişiyi etkisiz hale getirmektedir. Alman kurdu bekçilik eğitimi için uzmanlarımızdan destek alabilir ve bu konuda profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.  

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara