Anasayfa > Haberler >Akita İnu Nasıl Bir Köpek Eğitilebilir Mi?

Akita İnu Nasıl Bir Köpek Eğitilebilir Mi?

Akita İnu Nasıl Bir Köpek Eğitilebilir Mi?

İnsanların sadık dostu olan, çocuklarına iyi bir arkadaş olan köpekler farklı cins ve özelliklere sahiptir. Sevimli görünüşü güçlü yapısı ile insanlar tarafından sevilen akita inu cinsi köpekler Japonya’da keşfedilip daha sonrasında tüm dünyaca tanınmış olan bir ırktır. Güçlü yapısı ve ileri derece sahibine sadık olması sebebi ile Japonya’ da saraylarda koruma köpeği olarak görev almıştır.

Yetişkin bir akita inu yeni sahibine alışmakta zorlanmakta ve evde evcil bir hayvan varsa onlarla anlaşmakta zorluk çekmektedir. Bu sebeple bir akita inu cinsi köpek sahiplenmek istiyorsanız yavru iken almalı ve sosyalleşmesi ve aileye alışması için sevecen davranmalı, eğitimi ile siz ilgilenmelisiniz. Dişi ve erkek akitaların özellikleri farklılık göstermektedir. Dişilerin boyu 54 cm ve maksimum kilosu 50 kg olabilirken, erkek akitalar 71 cm kadar uzayıp 59 kilo olabilmektedirler. Güçlü, sadık oldukları kadar agresif olan bu köpek cinsi iyi bakıldıkları takdirde 15 yıl yaşayabilmektedirler.

Akita Cinsi Köpek Bakımı Ve Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Çocuklarınızla iyi bir arkadaş olmasını istiyorsanız çocuğunuz ile yavruluktan itibaren zaman geçirmesine müsaade edin.
  • İnsanları benimsemesi ve agresif tavırlar sergilememesi için yavruluktan itibaren sevgi aşılamalı ve insanlarla iç içe olmasını sağlamalısınız.
  • Kötü muameleden kaçınmalı ve olumlu davranış ve gelişimi ödüllendirilmelidir.
  • Yürüyüşleri ve açık alanda bulunmayı seven Akitalar apartman daireleri gibi kapalı alanlarda değil müstakil bahçeli evlerde bakılabilen bir köpek cinsidir.
  • Çok fazla tüy döken Akitalar alerjik yapıya sahip olan bireylerin bakabileceği bir köpek cinsi değildir.
  • Yavruluktan itibaren aile ortamında bulunan, çocuklar ile iç içe yaşayan, iyi muamele gören, sevildiğini hisseden köpekler insanlar ile yaşamayı seven, sevimli, sadık bir köpek olacaktır.
  • Akita inu diğer köpek ve evcil hayvanlar ile anlaşamayan, lider olmayı seven bir ırktır. Bu sebeple farklı evcil hayvan ve köpek cinsi ile bakılamaz ve ilk kez köpek bakımı ile ilgilenecek iseniz zorlu bir sürecin sizi beklediğinizi bilmeniz gerekir.

 Akita İnu cinsi Köpek Eğitilebilir Mİ?

Beyaz, kaplan desenli, kırmızı, açık kahverengi, koyu kahverengi ve siyah tüy rengine sahip olan akitalar sevimli, güçlü kemik yapısına sahip olan, iyi bir eğitimden sonra yetenekleri ile insanı şaşırtan bir köpek ırkıdır. Bağımsız olmayı seven ve kötü muamele edilmedikçe sakin tavırlar sergileyen bu köpek ırkının eğitimi zor olmaktadır. Zorlu bir süreç olan bu eğitim ilk defa köpek bakımı ile ilgilenecek kişiler için çok zor olmaktadır. Yavru akitaların aileye adaptasyonu kolay olmakta ve sevildiklerini hissettikleri takdirde eğitime hızlı cevap vermektedirler. Yemek düzeni konusunda hassas olan akitaların belli bir beslenme düzeni vardır bu düzenin bozulması agresif tavırlar sergilemesine sebep olabilir.

Güçlü kemik yapısını korumak için egzersizlere ihtiyaç duyan akita inu belli aralıklar ile yürüyüş ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Sabırsız bir yapıya sahip olan akitalar yoğun eğitimden sıkılıp verimli bir gelişim göstermeyebilirler. Bu sebeple eğitim verirken baskı kurmamalı ve çok sıkı bir eğitim programı uygulamamalısınız. İtaat ve komut eğitimlerinde sıkılan bir akita komutlarınıza uymayacak ve ciddi problemler yaşamanıza sebep olacaktır.

Çok zeki ve yetenekli olan bu cins baskı kurulmadan eğitime tabı tutulmalıdır. Sıkıldığını anladığınız anda eğitimi bırakıp ona sevgi göstermeniz daha yararlı olacaktır. Hareket alanının kısıtlı olmadığı geniş mekanlar eğitim sürecinin hızlanmasına ve verim oranının artmasına yardımcı olacaktır. Köpek eğitimi uzmanlık isteyen bir konu olduğundan dolayı bu konuda profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır. Bu konuda size sunacağımız ileri derece eğitim içeriğinden yararlanarak köpeğiniz ile daha kaliteli bir iletişim kurabilirsiniz. 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara