Anasayfa > Haberler >Agresif Köpek Eğitimi

Agresif Köpek Eğitimi

Agresif Köpek Eğitimi

Sadık ve cana yakın olmalarıyla bilinen köpekler, bazen de saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bazı köpekler sosyal, uysal ve arkadaş canlısıyken, bazıları agresif ve saldırgan olabilir. Unutmayın ki, köpeğiniz insana ya da başka bir köpeğe karşı saldırgan tavırlarda bulunuyorsa vaziyet kötü demektir. Bir şeylerin de ters gittiği ortadadır. Eğer siz tecrübesizseniz bir uzmandan destek almalısınız ve köpeğinizi bir eğitime başlatmalısınız. 

Bir Köpek Neden Agresif Tavırlar Sergiler?

Eğer köpeğiniz saldırgan tavırlar sergiliyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Köpeğinizin saldırganlaşmasında çeşitli faktörler rol oynar. Bazen yaşadığı herhangi bir travma etkili olur, bazen ise sahibin yaptığı bazı hatalar buna sebep olur. Köpeklerin atalarının kurtlar olduğunu da göz önünde bulundurursak titiz bir eğitim almadığı sürece bilinçsizce yapılan herhangi bir hata köpeğinizde agresif davranışlara sebep olabilir.

Köpeklerde Agresyona Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Çeşitli sebepler köpeğinizde agresyona sebep olabilir. Köpeğiniz henüz yavruyken de agresyon belirtileri gösterebilir. Annesinden ya da kardeşlerinden sürü psikolojosine alışan köpeğiniz birtakım saldırgan tavırlar sergileyebilir. Yavru köpekteki ısırma davranışları ne kadar masum görünse de ilerde sorun teşkil eder. Köpeğinizin diğer köpekler ve insanlarla sosyalleşmesi gerekir. Eğer köpeğinizi sosyalleştirmezseniz, insan ya da başka bir köpek gördüğünde saldırganlaşabilir. Köpeğinizi bağlamanız, liderlik konusunda gevşek tavırlarınız, kalıtımsal sebepler, sağlık sorunları, köpek içgüdüleri ya da köpeğinizin korkuları köpeğinizde agresyona neden olur. Bazen köpeğinizin kendini sevilmiyormuş gibi hissetmesi de bu etmenler arasında bulunabiliyor.

Köpek Saldırısından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?       

Köpeklerin psikolojisi, insan psikolojisinden çok daha farklıdır. Sizi etkilemeyecek olan bir olay köpeğinizi etkiler ve onda korkuya, tedirginliğe yol açar. Bu da köpeğinizde saldırganlığa sebep olur. Köpeğiniz hiç beklenmedik bir anda, bir insan ya da başka bir köpeğe saldırabilir. Peki ya köpek saldırısına maruz kalmamak için neler yapılmalıdır?

Bağlı ya da kafes içerisinde bulunan tanımadığınız hiçbir köpeğe yaklaşıp onu kışkırtmayın. Aksi takdirde köpek kendini korumak isteyecek ya da olduğundan daha sinirli davranır ve saldırıya maruz kalabilirsiniz. Sokak köpeklerini ya da sahipsiz gördüğünüz köpekler size doğru sinirli sinirli havlıyorsa o köpeğe kesinlikle yaklaşmayın.

Köpeklerin içgüdüleri çok kuvvetlidir. Eğer köpekten korkuyorsanız köpek bunu hisseder. Korktuğunuz köpeğin yanından sakince uzaklaşın.

Köpeğinizin Saldıracağını Nasıl Anlarsınız?

Yavru köpek psikolojisini iyi bilmediğiniz takdirde, köpeğiniz ile uyumlu ve mutlu olamazsınız. Bu konuda uzman olmanıza gerek yoktur ama yine de bir köpeğin saldırıp saldırmayacağını anlamanız mümkündür. En önemlisi köpeğinizin vücut dilini anlamaktır. Köpekler vücut  dilleri ile iletişim kurar. Köpeğinizin yüz ifadesi, vücut duruşu ve sesi köpeğinizin duygularını anlamanıza yeterli olacaktır. Köpeğiniz kulaklarını dikmiş, sinirli sinirli hırlıyor ve kuyruğunu yavaşça sallıyorsa her an saldırmak üzeredir. Köpeğinizin saldırgan tavırları ilerde başınıza dert olabilir. Bu yüzden iyi bir uzman ile beraber köpeğinizin eğitim alması gerekmektedir. Köpeğinizin uysallaşması için iyi bir eğitime başlaması gereklidir. Mutlaka bunu dikkate almalı ve köpeğinizi kaliteli bir eğitime başlatmanız gereklidir.

Agresif Köpek Eğitimi Sayesinde Köpeğiniz Daha Uysal Olacaktır

Agresif köpekler için eğitimler mevcuttur. Köpeğiniz agresif davranışlarda bulunuyor ise ciddi sorunları var demektir. İlk zamanlar köpeğinizdeki agresyonu önemsemezseniz ilerde başınıza dert açabilir. Köpeğinizin kaliteli bir eğitim alması sonucunda bu agresifliği yenmesi de mümkündür. Eğer agresif köpek sahibiyseniz bize ulaşabilirsiniz. Agresif köpek eğitimi konusunda uzmanlarımızdan istediğiniz zaman yardım alabilirsiniz. Kaliteli bir eğitim yardımı ile köpeğiniz, uysal ve arkadaş canlısı, sevimli bir köpeğe dönüşecektir. Ne zaman isterseniz bize ulaşabilir ve bizden yardım alabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara