Anasayfa > Haberler >Afgan Tazısı Köpek Özellikleri Nelerdir?

Afgan Tazısı Köpek Özellikleri Nelerdir?

Afgan Tazısı Köpek Özellikleri Nelerdir?

Afgan Tazısı Köpek Özellikleri Nelerdir?

Köpekler sizlerin en sadık dostları olmakla birlikte sürekli olarak sizlerin yanınızda kaldığı zamanda en yakın dostunuz, arkadaşınız, çocuğunuz hatta zamanla kendi ailenizden birisi olmaktadır. Gün geçtikçe ona daha fazla alışarak nereye gitseniz birlikte giderek ya da götüremeyeceğiniz yerlere de katılmayarak kendinizden de fedakarlık yapmaya başlıyorsunuz.

Gününüzün 24 saati neredeyse onunla birlikte geçirerek onu memnun etmeye çalışıyorsunuz. Afgan tazısı bir köpek almaya karar verdiğiniz zaman mutlaka Afgan tazısı köpek ile alakalı olarak bütün özelliklerini bilmenizde fayda vardır. Böylelikle köpeğinizin her noktasını bildiğiniz zaman onunla birlikte daha kolay vakit geçirerek hangi durumlarda ne yapmanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz. Belirli bir zaman sonra kendisini eğitime vererek bilinmeyen yanlarını da ortaya çıkarabilirsiniz. Sevimli mi sevimli Afgan tazısı köpeğinin özellikleri şu şekildedir;

Özellikleri Nedir

Afgan tazısı genellikle tek bir aileye ve tek bir kişiye bağımlı olarak bilinmektedir. Örnek olarak gösterilecek olursa siz onu sahiplendiğiniz zaman sadece size bağımlı kalarak sizden başka kimse ile ilgilenmeyecektir. Pek fazla dost canlısı bir yapısı yoktur. Özellikle sizlere bir misafir geldiği zaman gelen misafir ile çok fazla ilgilenmemektedir. Ancak ilgilenmediği bir yana gelen misafirlerinize ve yabancılara karşı herhangi bir saldırganlık göstermemektedir. Bekçi köpeği ile karşılaştırıldığı zaman aralarında dağlar kadar fark vardır. Yabancılara karşı birkaç kez havladıktan sonra bulunduğu alanı terk ederek oradan uzaklaşmaktadır.

afgan tazısı ile ilgili görsel sonucu

Afgan tazısı köpekleri bağımsızlıklarına oldukça düşkün olan köpeklerdir. Bu nedenle eğitim seansları da zorlu bir süreçtir. Ancak belirli bir zaman sonra eğitime de alışarak bağımsızlığını bir kenara bırakmaktadır.

Afgan tazısı köpek eğitimi, olan kişiler tarafından verilmesi gerekmektedir. Eğitimcilerin işinde uzman olması gerekmektedir. Afgan köpekleri için güzel bir eğitim hocası sayesinde iyi bir eğitim programı ile güzel bir eğitim yapılarak iyi bir yol kat edilmektedir. Aynı zamanda Afgan tazıları ödül mamalarına diğer köpekler gibi çok fazla ilgi göstermemektedir.

Afgan tazıları bağımsızlıkları ile ön planda olmalarından dolayı çocuklar ile arası çoğu zaman pekte iyi olmamaktadır. Bağımsızlıklarına düşkün olmalarından dolayı istemedikleri zaman oyun oynamazlar ve bu yüzden de yetişkinlerle daha iyi anlaşmaktadırlar.

Av ve süs köpeği şeklinde yetiştirilebilmektedir. Keskin dönüşler yapılarak aynı zamanda uzun kayalıklar üzerinden sıçrayabilmektedirler. Atletik bir yapıları vardır.

Afgan Tazısı Köpeği Irkı Nedir?

Afgan tazısı köpeği adından da anlaşılabileceği gibi ırkı Afganistan’a dayanmaktadır. Yine de aynı zamanda İran ve Pakistan’da da bu köpek görülmektedir.

Afgan Tazısı Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır

Afgan tazısı köpek eğitimi için öncelikle sabırlı olmak gerekmektedir. Oldukça zeki bir köpektir bu nedenle öğretilen her şeyi kolaylıkla öğrenirler ancak bağımsızlıklarına düşkün olmalarından dolayı canları istedikleri zaman eğitimlere cevap vermektedirler. Köpek Eğitim veren kişinin komutları mutlaka sert olmalı ve baskın karakterli bir yapısı olmalıdır. Eğitimleri verirken mutlaka Afgan tazısı ile yüksek bir sesle konuşmanız gerekir. Afgan tazısı eğitimleri için çok fazla geçe kalınmaması ve köpeği sahiplendiğiniz zaman hemen başlanması gerekir.

 

Bağımsızlığından dolayı ödül konularında da canı istediği gibi davranan Afgan köpekler itaat etmediğinden dolayı güzel bir ödül sistemi kurularak yapılan eğitimlerden sonra köpek ödüllendirilmelidir. Afgan köpeğini eğitimlerini tam anlamıyla yerine getirmesi için ona ceza vermemeniz gerekir. Afgan köpekleri cezadan asla hoşlanmazlar. Bu durum onu eğitimden uzaklaştırmaktadır. Afgan tazısı köpek eğitimi esnasında beslenme konularında çok dikkat edilmelidir çünkü her an kilo alma ve zayıf düşme problemleri yaşanabilmektedir.

 

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara